06.09.2021 | 08:09
Autor:
Kategorie:

Vývoz chovného skotu z ČR se mírně zvýšil

Vývoz chovného skotu z České republiky se v uplynulých dvou letech mírně zvýšil, pandemie ale zkomplikovala komunikaci se zákazníky v zahraničí. Uvedl to výkonný místopředseda představenstva Českomoravské společnosti chovatelů Josef Kučera při zahájení Národní výstavy hospodářských zvířat v Brně s tím, že chovatelům pomohlo to, že začali pracovat s online technologiemi.

„Od minulého ročníku veletrhu, tedy za dva roky, jsme podle údajů Českého statistického úřadu vyvezli 34 400 plemenných jalovic v celkové hodnotě 1,3 miliardy korun. To představuje ve srovnání s předchozími dvěma lety mírný nárůst. Nevyvážíme ale pouze živá zvířata, ale i biologický materiál. Za stejné období bylo z ČR vyvezeno 2,8 milionu inseminačních dávek, což v přepočtu na hmotnost představuje čtyři tuny býčího spermatu,“ upřesnil Kučera. Vyvážený skot z ČR v uplynulých letech nejčastěji mířil do Turecka, Uzbekistánu, Kazachstánu, na Ukrajinu, do Ruska a do balkánských zemí. Právě to mírně zkomplikovalo možnost účasti obchodních partnerů na letošním ročníku veletrhu Animal Tech. Kromě balkánských zemí jsou totiž všechny tyto destinace na covidové mapě cestovatele tmavě červené nebo červené, představují tedy země s nejvyšším rizikem infekce a pro cestovatele z těchto zemí platí nejpřísnější opatření. Víc než opatření a omezení související s pandemií komplikují vývoz skotu například politický vývoj v některých zemích, měnový kurz nebo dotační politika jednotlivých států. „Ve vývozu byl například rekordní rok 2018, což ale bylo dáno tím, že Turecko koupilo 17 000 kusů za rok. Teď například víme, že Uzbekistán vypsal pro importéry nové výzvy, takže předpokládáme, že do této země se bude vývoz zvyšovat,“ podotkl Kučera.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down