06.09.2021 | 06:09
Autor:
Kategorie:

Význam živočišné výroby

Zemědělci zajišťují údržbu krajiny a bez kulturního zemědělství nebude kulturní venkov, protože vše je propojené. Uvedl to ministr zemědělství Miroslav Toman při zahájení Národní výstavy hospodářských zvířat a veletrhu Animal Tech, která se koná na brněnském výstavišti. Připomněl, že letos resort pracuje s rekordním rozpočtem a na příští rok je na národní dotace již zafixováno pět miliard korun. S ministryní financí Alenou Schillerovou bude jednat ještě o možnosti kofinancování Programu rozvoje venkova tak, aby čeští zemědělci byli konkurenceschopní i do budoucna.

V souvislosti s akcemi různých aktivistů ministr uvedl, že „bojujeme s vlky a vlci bojují s námi“. Poukázal na heslo chovatelů ovcí a koz: Vlk trávu nežere. „Pamatujme si to a držme vyrovnanou hladinu zvířat, a to z obou dvou stran. Hledejme kompromisy a ne zbytečné excesy,“ doplnil. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal poznamenal, že pokud se hovoří o evropské zelené dohodě, udržitelné krajině, nesmí se zapomínat, že do toho všeho patří chov zvířat. „Kulturní krajina je kulturní právě kvůli tomu, že ji někdo obhospodařuje, že v ní jsou zvířata, která spásají pastviny. Je proto důležité zachovat živočišnou výrobu, protože udržitelnost nemůže existovat bez živočišné výroby,“ prohlásil s tím, že někteří, zejména mladí lidé by si měli uvědomit, že je normální konzumovat živočišné produkty. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha zdůraznil, že české chovatelství je pojmem světové kvality. „Žijeme ale ve zvláštní mediální době, kdy je často rozhodující, co se řekne na sociálních sítí a ne jaká je pravda. Zemědělci tak často čelí velmi nevybíravým útokům a chovatelé zvířat zvlášť,“ podotkl a vyzval chovatele, aby veřejnosti vysvětlovali a ukázali, že chovatelé v České republice přistupují ke zvířatům dobře, že zvířata žijí ve velmi vysoce kvalitních podmínkách.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down