08.07.2015 | 03:07
Autor:
Kategorie:

Zákon o tržní cíle je podle premiéra nezbytný

Zákon o tržní síle kultivuje vztahy řetězců a dodavatelů a pro Českou republiku je nezbytný. Shodli se na tom na dnešní schůzce premiér Bohuslav Sobotka a prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman. Během pěti let, kdy zákon v České republice platí, se podle premiéra podařilo zastavit neférové jednání velkých obchodních řetězců vůči menším dodavatelům. Novela zákona, která v úterý prošla druhým čtením ve Sněmovně, má podle Sobotky slušnou šanci na schválení.

"Vyplatilo se mít tento zákon a je na nás, abychom ho zpřesnili a vylepšili a zajistili jeho lepší vymahatelnost," řekl premiér. Zpřesnění a zlepšení zákona má zajistit vládní novela, která podle Sobotky získala dostatečnou podporu ve Sněmovně. "Ukázalo se, že zákon má slušnou šanci na to, aby byl přijat," uvedl. Premiér zdůraznil, že zákon hlídá řetězce, aby nezneužily své postavení na trhu a při obchodování s menšími dodavateli jednaly férově. Varoval před snahou zákon zrušit. "Předpokládám, že (řetězce) stojí za poslaneckým návrhem na jeho zrušení. Pokud by k tomu došlo, pak budeme patřit mezi jednu z mála zemí, která takovouto regulaci nemá," upozornil. Vládní novelu zákona podporují Potravinářská komora i Agrární komora ČR. Předseda Agrární komory Toman zdůraznil, že by novela mohla vést ke snížení cen. To ale zpochybňují obchodní řetězce. Ty naopak jiř dříve varovaly, že norma může ohrozit jejich podnikání v Česku, zdražit potraviny a narušit tržní prostředí. Proti navrhovaným změnám v zákoně se staví Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle něhož z jednostranné regulace budou těžit hlavně dodavatelé.
Vládní předloha mimo jiné zpřesňuje pojem významné tržní síly a jejího zneužití a zavádí pojem nákupní aliance, což bude jakákoli forma spolupráce odběratelů. Také aliancím má za zneužití tržní síly hrozit postih. Dosavadní vymezení pojmu významné tržní síly dává podle antimonopolního úřadu možnost minimálně dvojího výkladu. Šest příloh zákona, kde je uvedeno asi 80 skutkových podstat, způsobuje podle něj nepřehlednost a špatnou orientaci v zákoně. Novela těchto šest příloh ruší a zneužití významné tržní síly definuje obecněji.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down