25.03.2015 | 03:03
Autor:
Kategorie:

Zbývající nevypořádané restituční nároky chce úřad proplácet

Státní pozemkový úřad (SPÚ) eviduje v současné sobě nevypořádané restituční nároky v objemu více než 300 tisíc hektarů. To v účetní hodnotě představuje zhruba půl miliardy korun. Zatím není zřejmé, zda pozemky této výměry budou chtít lidé opravdu vydat či zda naopak dají přednost finančnímu vypořádání. Takové vypořádání upřednostňuje v těchto případech i SPÚ. Uvedla to ústřední ředitelka SPÚ Svatava Maradová v souvislosti s připravovanou novelou zákona o Státním pozemkovém úřadu.

SPÚ podle jejích slov eviduje v současné době 1183 žalob, které proti úřadu vedou oprávněné osoby v souvislosti s přiznáním náhradních pozemků v rámci restitucí.

Celková hodnota restitučních nároků za nevydané pozemky v průběhu let, kterou měl SPÚ, resp. Pozemkový fond ČR, vypořádat, dosáhla téměř 8,123 miliardy korun. Kč a k vypořádání zůstává ještě něco přes 558 milionu korun. Restituční nároky byly od počátku účinnosti zákona o půdě uspokojovány rovněž finanční náhradou, tj. akciemi Restitučního investičního fondu, směnkami a penězi. Takto byly vypořádány restituční nároky za nevydané pozemky v celkové výši téměř 1,945 miliardy korun, což je asi 24 procent celkové hodnoty nároku za nevydané pozemky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down