V Národním zemědělském muzeu (NZM) v Čáslavi byl včera slavnostně otevřen nový provozně nízkonákladový depozitář. Jde o první centrální depozitář v historii muzea. Nové prostory budou sloužit především pro pracoviště muzea v Praze, Čáslavi a na zámku Kačina a téměř polovinu podsbírek a fondů. Díky nim se zlepší podmínky pro uložení sbírkových předmětů a vznikne zde i kvalitní badatelské zázemí.
Podle Douši se Národní zemědělské muzeum snažilo o vybudování centrálního depozitáře řadu let. Nakonec se podařilo vybudovat objekt, který primárně slouží jako zázemí pro kurátory, přípravu výstav a badatelskou činnost. „Jsou to takové plíce muzea. Odsud vybíráme předměty do expozic. Dostane se tam ale jen pět procent sbírek, pět procent toho, co tady bude uloženo,“ prozradil náměstek pro muzeologii s tím, že úkolem zdejších pracovníků je starat se o předměty v muzeu a dále s nimi pracovat. Přímo v objektu depozitáře je i konzervátorsko-restaurátorská dílna, která slouží k ochraně i úpravě sbírkových předmětů. K ošetření předmětů, které mohou být potenciálně napadeny škůdci, je určena takzvaná termokomora. Toto zařízení umožňuje netoxickou likvidaci dřevokazného hmyzu. „Depozitář je speciální budova, kde je nyní soustředěna polovina našich podsbírek. Jeho vybudování násobně zlepšuje péči o sbírkové předměty, jejich čištění, balení evidenci i možnost přístupu badatelů. Do budoucna zde chceme vybudovat i digitalizační pracoviště,“ sdělil generální ředitel NZM Zdeněk Novák.
Depozitární prostory se v současné době postupně zaplňují sbírkovými předměty nejen z nevyhovujících hal čáslavského areálu, ale i z Kačiny a také z Prahy. Samotný provoz depozitáře bude po jeho zaplnění probíhat v režimu hlídání mikroklimatu, teploty, relativní vlhkosti i dalších parametrů tak, aby prostředí bylo k uloženým předmětům co nejvíce šetrné. A právě z tohoto důvodu nebudou prostory běžně přístupné veřejnosti.*