Zemědělství má podle ministra Jurečky velký potenciál

Zemědělství je oborem, který má obrovský potenciál. Už jen, pokud se bere v úvahu růst spotřeby potravin. Není to však pouze potenciál tuzemský, ale i exportní. Česká republika by měla vyvážet produkty, které umí dělat. Uvedl to ministr zemědělství Marian Jurečka na nedávné besedě se studenty České zemědělské univerzity v Praze – Suchdole, kde při své nedávné návštěvě zavítal i do prostor jednotlivých fakult. Podle něj se Česká republika řadí na přední místa ve světě, například co se týká chovu skotu, ale produkce chmele. „Umíme být špičkoví, ale pořád toho neumíme naplno využívat,“ doplnil.

Ministr ve svém vystoupení na besedě, která se konala v návaznosti na konferenci o precizním zemědělství, nad níž převzal záštitu a které se zúčastnilo více než tři stovky lidí, poznamenal, že je třeba motivovat praxi ke spolupráci s výzkumem. „Aby podnikatelé pochopili, že spolupráce s vědou a výzkumem je investice, která se jim může několikanásobně vrátit,“ prohlásil. Náměstek pro řízení sekce ekonomiky a informačních technologií ministerstva zemědělství Zdeněk Adamec přímo na konferenci pak poznamenal, že Česká republika má schválenou strategii do roku 2030. „Máme ambiciózní cíle, jako je efektivita zemědělské výroby, potravinová soběstačnost, ale i v oblastech, jako je dobré hospodaření s půdou a  předcházení erozi půdy. Z toho důvodu spatřujeme v oblasti precizního zemědělství obrovskou příležitost. Jak v oblasti ekonomické, i v tom, abychom půdu předávali dalším generacím v co nejlepším stavu a abychom na ni mohli dobře hospodařit,“ poznamenal. Za užitečnou pak považuje aktivitu Centra pro precizní zemědělství, které vzniklo na České zemědělské univerzitě.

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec č. 12

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down