Víkend otevřených zahrad představí na Vysočině víc než 20 zahrad a parků

Více než dvě desítky zahrad, parků či květinových farem se na Vysočině 12. a 13. června otevřou v rámci dalšího ročníku Víkendu otevřených zahrad. Bližší informace včetně kontaktů na provozovatele zahrad jsou na webu akce. Jejím cílem je zvýšit povědomí lidí o zahradním umění, architektuře i jednotlivých parcích, zahradách a způsobech pěstování.

Na Vysočině se k akci znovu připojí i hrad Kámen na Pelhřimovsku se svým historickým parkem, ve kterém rostou i dva památné stromy staré přes 200 let, buk lesní červenolistý a cypřišek nutkajský. V sobotu i v neděli budou v parku komentované prohlídky, uvnitř hradu budou k vidění květinové dekorace, pro návštěvníky je připravený i tematický kvíz. Hrad se k akci připojil poprvé v roce 2014, řekla jeho kastelánka Zlata Vobinušková. Letošní chladný květen oddálil kvetení řady keřů a květin až o tři týdny, takže návštěvníci uvidí zahradu v jiných barvách, než jsou běžně v červnu zvyklí. "Loni už byla odkvetlá většina skalniček, teď jsou v plném květu, byly už taky odkvetlé rododendrony a azalky, teď je lidé o víkendu uvidí ještě kvést," řekla Vobinušková.
Program pro návštěvníky včetně přednášek o jedlých květech si připravila i pelhřimovská Květinová farma v javorové aleji, která se věnuje také pěstování bylin. Otevřené budou také přírodní zahrady Mysletín, Rynárec nebo Na Kuši a několik školních zahrad.
Svátek otevírání zahrad veřejnosti začal v roce 1998 ve Velké Británii, koná se vždy během červnového víkendu. V České republice se zahrady pod záštitou Národního památkového ústavu otevřely poprvé v roce 2010.
Organizátorem akce je spolek Průvodce parkem. Do letošního ročníku je přihlášených přes 200 zahrad z celé České republiky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down