K prvním domácím vínům, která nesou revoluční označení VOC, patří zatříděné odrůdy Sauvignon a Veltlínské zelené Vinařství LAHOFER. Certifikace VOC zaručuje chuťově plná a aromatická vína z oblasti Znojemska. Vína se u nás zatím rozlišovala jen podle kvality hroznů při sběru. Sauvignon a Veltlínské zelené Vinařství LAHOFER navazují na to, co je již desítky let běžné například ve Francii a Itálii, tedy označování vín podle místa původu, což ovlivňuje kombinace půdy, počasí, vody a slunce.
Střídání studených nocí a teplých dnů ke konci letního období, kdy dochází k postupnému zrání hroznů, způsobuje tvorbu aromatických a buketních látek, které jsou pro znojemská vína tak typická. Některé láhve Sauvignon a Veltlínské zelené Vinařství LAHOFER jsou od nynějška u hrdla označeny páskou VOC, jež obsahuje informace o výrobci, šarži vína, tedy jeho „výrobním, resp. rodném čísle“ a počtu láhví v dané šarži. Díky tomu milovníci vína, jejichž počet v Česku stále roste, lépe poznají, jak si mezi jednotlivými značkami vybrat. Zatímco například v roce 2006 u nás bylo zkonzumováno 1,3 milionu hektolitrů vína, za minulý rok to bylo již 1,8 milionu, jak vyplývá z údajů Mezinárodního úřadu pro révu a víno (OIV).
„Znojemsko se od ostatních moravských vinařských podoblastí odlišuje výraznějším aroma některých odrůd vín. Jedná se například o Veltlínské zelené, Sauvignon, ale i třeba Ryzlink rýnský,“ vysvětluje Jaroslav Chaloupecký, člen představenstva Vinařství LAHOFER.
„Z moravských vín jsem si oblíbil zejména ta znojemská. Veltlínské zelené je jako stvořené k delšímu posezení s přáteli. Dobře k němu chutnají ryby, drůbeží maso a nebo jen kousek tvrdého sýra. Vychlazený Sauvignon jsem zkusil i jako lehký aperitiv. Hodí se k zelenině, rybám a málo kořeněným masům,“ říká herec Miroslav Táborský.
Sauvignon VOC Vinařství LAHOFER (180,- Kč) je polosuché až suché víno s aroma černého rybízu, angreštového kompotu a květu hluchavek. Veltlínské zelené VOC Vinařství LAHOFER (165,- Kč) je polosuché víno s plnou kořenitou chutí a pepřnatým aroma, jež provází ovocné tóny.
Vedle Vinařství LAHOFER jsou certifikací VOC (Vůně vína, Odrůda hroznů, Cit vinaře) označována některá vína těchto producentů: Vinné sklepy Lechovice, Vinařství Waldberg Vrbovec, Vinařství Kořínek, Víno Hort, Znovín Znojmo, Ing. Josef Dobrovolný, Tasovické vinařství, Vinařství rodiny Špalkovy, Vinařství Vaněk, Dobrá vinice a Zemědělské družstvo Hodonice.
Vinařství LAHOFER je producentem tichých, tedy nešumivých vín. Kapacita vinařství činí okolo 150 000 lahví za rok, do budoucnosti se předpokládá, že se tento objem bude pohybovat okolo 150 až 180 000 lahví za rok. K vínům, které vinařství produkuje, patří tradiční odrůdy znojemské vinařské podoblasti. Jedná se například o Neuburské, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Sauvignon, Veltlínské zelené, Müller-Thurgau a Tramín červený, z červených vín potom Svatovavřinecké, Rulandské modré, Zweigeltrebe a Frankovka. Vinařství LAHOFER se opírá o silnou vinařskou tradici na Znojemsku, zejména pak o vinice U Hájku, Babičák a Vinohrady Ke Křídlůvkám. Ústřední slogan Vinařství LAHOFER zní „Vína z vlastních vinic“.