22.04.2003 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vinař vítá tvrdší zónu

Ne všechny moravské vinaře zklamal výsledek vyjednávání s Evropskou unií, že budou náležet do zóny B. Miloš Michlovský z Rakvic, který je pěstitelem révy vinné a současně výrobcem vyhlášených vín, zařazení do přísnějšího „béčka“ jedině přivítal. „Budeme mít sice tvrdší podmínky, ale naše vinařství to posune kvalitativně dopředu,“ je přesvědčen.

Na dobu, kdy se staneme součástí evropského společenství, se firma Vinselekt Michlovský dlouhodobě a systematicky připravuje. Její majitel vychází z očekávání, že v Evropské unii se uplatní pouze vinaři vyrábějící nejkvalitnější vína s přívlastky z velmi cenných vinařských tratí. Třeba takových, jaké jsou na Pálavě, v oblasti Rakvic, Přítluk a Nového Přerova, kde má Miloš Michlovský 120 hektarů vinic, pokud už do nich započítáme 17 hektarů nových, které letos vysadí. Polovina z těchto ploch jsou mladé vinice.
Firma Vinselekt Michlovský používá při zpracování hroznů technologii řízeného kvašení. Sebemodernější metoda ale podle jejího majitele nedožene kvalitu suroviny. „Kvalita vína se tvoří ve vinici,“ drží se kréda Miloš Michlovský. Výnos z hektaru proto striktně redukuje na nejvýše šest tun jako základní předpoklad pro výrobu špičkových vín s vysokým obsahem přírodních cukrů. Za rok jich vyrobí zhruba jeden milion litrů, z toho asi tři čtvrtiny v lahvích a tento podíl chce zvyšovat.
Před Velikonocemi obohatil trh novou, symbolickou řadou vín Passio Christi, což v latině znamená Boží muka. „Tyto historicko umělecké památky dotvářející krajinu, stejně jako malebnost vinic, jsou až na výjimky v chátrajícím stavu. Ke zlepšení současné situace chceme svým skromným dílem přispět i my novou řadou vín – z každé prodané láhve odvedeme jednu korunu do stejnojmenného fondu, který poslouží k opravám, a tím i zachování unikátních památek dalším generacím,“ vysvětlil Miloš Michlovský.
Kromě toho, že je pěstitelem a zpracovatelem, zabývá se také šlechtěním nových odrůd. Mimo jiné vyšlechtil dvě odrůdy pro ekologické pěstování, kterému se věnuje na třech hektarech vinic. V neposlední řadě je i sběratelem mnoha ocenění. V prestižním Národním salonu vín ve Valticích má zařazených 22 vzorků z celkové stovky.
Pro Miloše Michlovského i všechny vinaře, kteří dbají na kvalitu, nemůže být lepší zpráva než ta, že u nás v posledních letech roste konzumace vína a lidé současně dávají přednost „pitelnému“ vínu. Zatímco v roce 1989 vypil jeden občan České republiky v průměru 13,5 litru, loni to bylo 16,2 litru.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down