Vinaři chtějí po státu, aby bojoval proti černému trhu s vínem

Svaz vinařů požaduje od státu, aby bojoval proti černému trhu s vínem. Zpřísnit se mají kontroly u prodejců, distributorů i výrobců. U odebraných vzorků až na pětinásobek. Žádost vinařů má na stole ministerstvo zemědělství, vyplývá to z materiálu, který na svém webu zveřejnil Svaz vinařů.

Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce až třetina vín kontrolami loni neprošla. Z 1090 vín nevyhovělo 396 vzorků. Nejčastěji byla chybně označená, například neodpovídal deklarovaný geografický či botanický původ nebo mělo víno senzorické závady, případně byl jiný obsah alkoholu, než se uvádělo na obalu. Vína také obsahují barviva či jiné přídatné látky jako glycerol či vodu. Převážnou většinu prohřešků přitom nemá spotřebitel šanci poznat.
Jak uvedl výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček, hodlá svaz také bojovat s nelegálním dovozem nebo změnou původu, kdy firmy dělají ze zahraničních vín domácí. Například populární odrůda Pálava se v Česku prodá pod tuzemskou značkou více než se tu vyrobí.

Podle Svazu vinařů by nově měli sudové víno prodávat licencovaní obchodníci. Stát by měl v případě prohřešku možnost licenci prodejci odebrat. Podle Svazu vinařů by bylo ideální koncentrovat prodej do odborných prodejen, jako jsou vinotéky.

Svaz také chce, aby prodejci, distributoři a výrobci čelili významnějším sankcím včetně zákazu činnosti nebo uzavření provozoven. Subjekty na trhu by se také měly rozdělit na výrobce a obchodníky. S názvem vinařství totiž vystupují i firmy s téměř nulovou vlastní produkcí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down