01.08.2007 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vinaři letos zřejmě sklidí bohatou úrodu

Vinaři letos očekávají třikrát větší množství hroznů ve srovnání s loňskem. Prospěla tomu podle nich mírná zima a bylo i málo plísní a dalších chorob. Úrodu neohrozilo ani extrémně pálící slunce v uplynulých dvou týdnech.

Podle vinaře Petra Marcinčáka z Novosedel na Břeclavsku je násada hroznů letos opravdu velká. Se ztrátami se podle něj musí vždy počítat, i když jednou to jsou kroupy, někdy choroby nebo letos úžeh. Domnívá se, že teplé počasí, které se má do České republiky vrátit v srpnu, už takové škody nenapáchá. Vedra už tolik nevadí, když je většina odrůd už zaměklých.
Vloni vyrostlo na hektaru vinic v průměru kolem tří tun hroznů, letos vlivem velmi mírné zimy až kolem deseti tun, uvedl agronom Libor Výleta ze společnosti Livi Dubňany. A to je podle něj moc, kdyby sklizeň nesnížila o třicet až čtyřicet procent slunce. Rostlina by nebyla schopna všechny hrozny živit. Také cukernatost hroznů by byla mnohem menší, dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down