Vinaři mají obavy z déletrvajících mrazů

Podle odborníků mohou dlouhodobé mrazy poškodit slabě vyvinutá očka, tedy pupeny, a nevyzrálé letorosty na vinicích. I když vinná réva přežije zpravidla bez problémů teploty až 15 stupňů pod nulou, pokles o dalších pět stupňů už by mohl způsobit problémy.

Meteorologové odhadují vysoký mráz i v následujících dvou dnech. „Toto počasí je nejhorší pro takzvané jednoleté dřevo,“ řekl výkonný ředitel Vinných sklepů Valtice na Břeclavsku Marek Šťastný. Podle něj je pro budoucí vývoj rostlin důležité, aby mrazem nepopraskaly kmínky u mladé výsadby. Mezi méně odolné odrůdy proti mrazu patří například Müller-Thurgau, Vlašský ryzlink nebo Modrý Portugal. Naopak Rýnský ryzlink či Aurelius by měly mít problémy s nízkou teplotou nejmenší. „Pokud se teploty vzápětí sníží, větší problémy nebudou,“ míní Šťastný.
Předseda Svazu vinařů ČR Jiří Sedlo upozornil, že teploty se místy dostaly pod kritickou hodnotu, ale poškození porostů bude patrné až později. „Naštěstí je sníh, protože kdyby nebyl, tak je na mnoha lokalitách zameteno,“ uvedl Sedlo. Ve srovnání s minulými lety je podle něj již řada nově vysazených porostů v místech, kde by révu neměly ani velmi nízké teploty ohrozit. Starosta vinařské obce Novosedly na Břeclavsku a vinohradník František Trefilík se domnívá, že jeden, byť extrémní mráz by neměl znamenat ještě žádnou škodu. Zasaženy by podle jeho odhadu mohly být vinice především na úpatích kopců.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *