Vinaři místo kompenzací za škody po mrazech chtějí konec úvah o spotřební dani

Čeští a moravští vinaři nebudou po státu požadovat kompenzace za škody, které ve vinohradech způsobily dubnové mrazy a které podle prvních odhadů přesáhnou 2,1 miliardy korun. Místo toho požadují, aby vláda ustoupila od záměru zavést spotřební daň na tichá vína. Svaz vinařů o tom informoval v tiskové zprávě.

vinice - jaro

Obor s vyšším podnikatelským rizikem

"Jsme zvyklí podnikat v souladu s přírodou a víme, že jsou lepší nebo horší období. Faktem je, že profese i životy farmářů a zemědělců jsou spjaty s vyšším podnikatelským rizikem a ne vždy si mohou v krajině poradit sami," uvedl prezident Svazu vinařů Martin Chlad.

Spotřební daň na tichá vína

Doplnil, že vinařský obor má dlouhý výrobní poločas a podle toho se vinaři chovají a plánují. "Proto požadujeme ustoupení od debat o zavedení spotřební daně na tichá vína. Ta by náš křehký obor poškodila ještě více než letošní mrazy a znevýhodnila oproti ostatním vinařským zemím. Zároveň také chceme, aby ministerstvo zemědělství nastartovalo proces legislativních a systémových změn, které výrazně pomohou zlepšit naše podnikatelské prostředí," dodal Chlad, který v prohlášení zastupuje také Vinařskou unii, Vinařskou asociaci a další oborové organizace.
Svůj požadavek chtějí vinaři přednést na jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL). Ministr už také přijal pozvání na debatu s vinaři a zástupci vinařských obcí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down