Vinaři představili burčákomat

S novým výrobkem přicházejí jihomoravští vinaři. Speciální zařízení, které nazvali burčákomat, si dokonce nechali patentovat. Vinařství Chateau Lednice svou novinku představilo na nedávné tiskové konferenci. "Burčák se často prodává různě u silnic, což nám přišlo nedůstojné. Je jasné, že každý nemůže pro burčák jet k vinaři do sklepa, tak jsme začali hledat řešení, jak jej v dobrém stavu dopravit přímo k zákazníkům," vysvětlil jednatel této společnosti Roman Žďárský.

Každý burčák je podle něj velice náročný na přepravu, skladování a správný okamžik konzumace. Lednické vinařství mošt připravovaný k výrobě burčáku prudce zchlazuje a poté jej v latentním stavu dopravuje na prodejní místa, kde si jej spotřebitel může zakoupit. „Tento mošt se opětovně rozkvasí v několika hodinách do optimálního stavu burčáku. Pokud zákazník nepřeruší chladící proces, může si sám uchovat burčák v ledničce a vyčkat s jeho konzumací na správný okamžik,“ řekl k nové technologii vedoucí marketingu firmy Petr Krejčík. Podle něj je tak proces zrodu burčáku řízený a se zachováním těch nejcennějších složek z přírodních hroznů. Zároveň tak zůstává zachována nejen nejvyšší kvalita, ale i lahodná chuť a vůně, která jsou odrůdově typická, velmi výrazná, svěží a ovocitá.
Burčákomat je speciální nerezovou kulatou vertikální nádobou s nepřerušeným chladícím systémem. Firma si jej nechala patentovat stejně jako postup prodeje. Burčák se z chladícího zařízení stáčí na teplotu 4 – 10 stupňů Celsia.
„Burčák je nejlahodnější ve fázi mohutného kvašení. Na to si počká doma spotřebitel,“ dodal Žďárský. Burčákomaty firma rozmístí po všech velkých městech České republiky. Celkem jich bude kolem 20. Popularita burčáku u nás podle vinařů v posledních letech stoupá. Jinak se ale pije jen na Slovensku a v Rakousku. Vinaři s burčákomaty teprve začínají, nemají proto představu, kolik hektolitrů prodají. „Snad desítky, je to zatím jen takový test spotřebitele,“ dodal Žďárský.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *