Vinaři sklidili už tři čtvrtiny hroznů

Tři čtvrtiny hroznů vinné révy již čeští a moravští vinaři sklidili. Svaz vinařů letos očekává asi třicetiprocentní propad výnosů proti desetiletému průměru na čtyři tuny z hektaru. Propad způsobily výrazné zimní a náhlé květnové mrazy. Informoval o tom tajemník Svazu vinařů České republiky Martin Půček.

Předpokládaný výnos kolem čtyř tun z hektaru odpovídá sklizni 450 až 490 tisíc hektolitrů vína. V roce 2011 vinaři sklidili hrozny odpovídající 670 000 hektolitrů vína. Nižší výnos je způsobený zimními a následně i jarními mrazy. Určitou míru redukce hroznů způsobilo také dlouhotrvající sucho v některých částech viničních ploch.
Podle Půčka je Kvalitu letošních hroznů hodnotí Půček jako velmi dobrou, přičítá ji letním teplotám. Ročník 2012 bude patřit podle něj mezi nadprůměrné. Pozitivně se vyjádřil též o cukernatostech. První mladá vína po prokvašení slibují velice zajímavý ročník. Velmi pěkná mohou být letos také červená vína. Hrozny modrých odrůd dosahují vysoké cukernatosti a vynikají barevností, uvedl Půček.
Půček sdělil, že ceny hroznů kopírují loňský ročník. Průměrná cena se loni pohybovala na úrovni 17,3 za kilogram. Také v letošním roce bude cena atakovat sedmnáctikorunovou hranici, očekává Půček. Většina pěstitelů v republice prodává své hrozny v rámci dlouhodobější smluvní spolupráce s odběrateli.
Nízká sklizeň je podle Svazu vinařů i v jiných místech Evropy. Zatímco v minulých pěti letech se sklizeň v EU pohybovala v průměru kolem 168 milionů hektolitrů za rok, současné prognózy pro rok 2012 ukazují na čísla mezi 148 až 152 miliony hektolitrů vína.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *