Vinaři soutěžili v řezu révy

Padesátka vinařů dnes ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku soutěžila v mistrovství republiky v řezu vinné révy. V mrazivém počasí museli nejen řezat co nejrychleji, hodnotila se zejména kvalita řezu. Vyhrál Stanislav Konečný z Vinařství Konečný Čejkovice. Vítěz získal 119 bodů z maximálního počtu 125. Stihl ostříhat všechny keře, jeho řez také patřil k nejkvalitnějším, porota mu odebrala pouze šest bodů.

Konečný se soutěže zúčastnil popáté. "Počasí nám vyšlo, bylo krásně slunečno. Poslední keř jsem nedokončil, nebyl začistěný. Doma mám 20 000 keřů, hodně mne to baví. Na soutěž jezdím, abych si povykládal s kamarády a odpočinul od své práce doma," řekl Konečný. Kvalita řezu vinné révy rozhoduje o produkci keře na další roky. Vinař určuje, kolik nechá na keři letorostů a oček, které plodí. Podle Miloše Balgy z pořádající společnosti BS vinařské potřeby není rychlost práce ve vinici tím nejpodstatnějším.
"Rychlost se hodnotila až na závěr. Především se hodnotí kvalita řezu, celková architektura keře, jak se zvládne vinař rozhodnout pro letorost na příští rok, příští úrodu," uvedl Balga. Podle něj zkušený vinař udělá rozhodnutí o podobě řezu až před keřem. "Kdo má zkušenosti, už pohledem vidí, jak ho sestřihne, u každého keře se musí rozhodnout na místě," uvedl Balga.
Ve vinicích se keře vinné révy ořezávají v době vegetačního klidu. Některé vinařské firmy s tím už začaly před Vánocemi, jiné až letos. Záleží na rozloze vinohradu. V dnešní soutěži si majitel vinice určil základní podobu řezu. Soutěžící na jednotlivých keřích nechávali dva letorosty, ostatní museli odstranit. Na práci měli vždy po 25 keřích a časový limit byl 15 minut. Podle Balgy dnes na vinici panovaly ideální podmínky pro tuto práci. "Ideální by bylo mít ještě sníh pod nohama," dodal. Soutěž, kterou ve Velkých Bílovicích pořádal Svaz vinařů a společnost BS vinařské potřeby, se letos konala pojedenácté. Původně šlo o recesistickou akci, vyvinulo se z ní však odborné klání. Před čtyřmi lety triumfoval na mezinárodním mistrovství ve Francii vítěz juniorské kategorie Stanislav Škrobák. Kromě mužů dnes soutěžilo mezi elitou i několik žen. Hned ráno do vinohradů vyrazili i junioři.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down