Vinaři z Bordeaux chtějí od francouzské vlády kompenzace za ničení vinic

Vinaři z francouzské oblasti Bordeaux žádají od vlády kompenzace za to, že vyklučí asi desetinu svých vinic a zničí část zásob vína, aby tak omezili nadprodukci, která vede k nižším cenám a ohrožuje živobytí mnoha výrobců. Napsal o tom list The Guardian. Podle něj vinaři doplácejí na změnu spotřebitelských návyků – podle dostupných dat se za posledních 60 let spotřeba červeného vína ve Francii snížila o dvě třetiny.

Vinaři navrhují vyklučit asi 15 tisíc hektarů vinic a chtějí od vlády kompenzace až do výše deseti tisíc eur (240 000 Kč) za každý hektar. Kromě toho žádají dotace i za zničení neprodaných zásob vína. Podle nich jinak hrozí, že v regionu kvůli kolabujícím podnikům přijde o práci až 80 tisíc lidí.

Mluvčí vinařů v regionu Gironde Didier Cousinez tvrdí, že v potížích je v tomto departementu asi čtyři tisíce vinic. "Ať už vyrábíme dobré nebo špatné víno, nedokážeme ho prodat. Lidé pijí jiné věci. Dávají přednost pivu nebo perlivým nápojům. Žijeme pod hranicí rentability už více než deset let," řekl Cousinez francouzské televizi.

The Guardian upozornil, že zatímco potíže hlásí vinaři z oblastí Bordeaux, Côtes du Rhône a Languedoc, producenti burgundského mají problémy opačného rázu. Daří se jim natolik dobře, že mají vyprodáno dopředu.

Francouzský ministr zemědělství vinařům slíbil balíček pomoci v hodnotě až 160 milionů eur (3,8 miliardy Kč), který by obsahoval i kompenzace za ničení zásob neprodaného vína.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down