Vinaři z jižní Moravy žádají pomoc a hrozí demonstrací

Jihomoravští vinaři jsou kvůli své neutěšené ekonomické situaci připraveni koncem ledna demonstrovat v Praze. Pokud jim prý vláda nepomůže, hrozí podle nich českému vinařství výrazný ekonomický kolaps. Řekl to předseda břeclavské Agrární komory Jan Hajda.

Podle něj loni majitelé vinic dostali za hrozny až o polovinu méně než v roce 2004, a přišli tak o 300 milionů korun. Za ztráty může vstup Česka do Evropské unie a nechráněnost trhu, tvrdí břeclavská komora. Lidí, kteří se na jižní Moravě vinařství věnují, je podle ní až 38 tisíc.
Ministerstvo zemedělství tvrdí, že dělá, co může. „Dovoz vína do Česka se meziročně zvýšil o 28 procent, převážně jde o levné stolní víno pro obchodní řetězce, které pak neodebírají naše víno,“ uvedl předseda Svazu vinařů Jiří Sedlo. Důsledkem je pak podle něj nezájem o české hrozny, nebo jejich minimální cena. Situace českých vinařů je podobná jako v Rakousku, když země vstupovala do Evropské unie, míní ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec. Podle něj nebyli zákazníci na takové množství zahraničních vín zvyklí, a to se odrazilo na prodeji domácí produkce. „Náš trh byl před vstupem do unie otevřený, ale po vstupu se otevřel ještě víc,“ řekl Machovec. V Rakousku se podle něj situace po čase uklidnila. V Česku by to mohlo být podobně, nezbytná je ale pomoc státu a zlepšení marketingu, míní Machovec.
Komora se podle Hajdy snaží problém řešit několik měsíců. „Už loni v říjnu jsme požádali o pomoc ministerstvo zemědělství, nikdo ale dostatečně nereagoval,“ řekl Hajda. Ministerstvo podle svého mluvčího Tomáše Loskota podporuje vinařství v Česku prostřednictvím schválených dotačních titulů Evropské unie a Vinařského fondu. „V žádném případě však nemůže překračovat pravidla evropské pětadvacítky a zasahovat do cenových výkyvů jednotlivých zemědělských komodit,“ sdělil. Minulý týden vinaři seznámili se svými problémy také několik poslanců. Ve středu má ve Valticích na Břeclavsku zasedat sněmovní zemědělský výbor. „Ten by měl náš problém řešit,“ míní Hajda. Pokud se však poslanci nepokusí řešit situaci do 25. ledna, jsou vinaři připraveni vyjádřit svoji nespokojenost na manifestaci v Praze. Podrobnosti k chystanému protestu ale komora zatím nechce zveřejňovat. Uvedl pouze, že má manifestace podporu celorepublikové Agrární komory. „Každý stát okolo má svou vinařskou vizi, a bez pomoci české vlády nejsme schopni konkurovat,“ míní Hajda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *