21.08.2013 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vinaři začali sklízet hrozny

Vinaři na jižní Moravě začali sklízet některé rané odrůdy, například Irsay Oliver. Horký červenec a srpen jim pomohl dohnat ztrátu, která původně vegetaci vinné révy zpozdila o dva až tři týdny. Zahájení sklizně prvních moštových odrůd Svaz vinařů očekává kolem 10. září. Uvedl to výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček.

Podle něj lze očekávat dobrou sklizeň s výnosem pěti až šesti tun z hektaru. Odpovídá to desetiletému průměru. "O kvalitě se nedá nyní hovořit, neboť je velmi brzy. Vlivem současných vysokých teplot přes léto je nyní také patrný vláhový deficit, i když réva je suchu daleko odolnější než běžné polní plodiny," uvedl Půček. Letos se podle něj poměrně silně objevila choroba révy - padlí, která v některých lokalitách způsobila vinařům potíže. "Kvalitně a zejména ve správných termínech provedená ochrana však dokázala tuto chorobu eliminovat. Tam, kde se to nepodařilo, bude částečně snížen výnos," sdělil Půček. Výskyt padlí révového na vinicích potvrzuje i generální ředitel jedné z největších vinařských společnosti Vinium Libor Výleta. "Někteří vinaři boj s toto chorobou vzdali a nebudou postižené vinice ani sklízet. U vinic, kde padlí na hroznech je, se jeho přítomnost negativně projeví na kvalitě sklízených hroznů," uvedl Výleta. Podle něj infekce byla tak silná, že selhávaly i ty nejúčinnější přípravky, které se používají jako takzvané hasiče. Výleta si myslí, že letos bude pouze průměrná sklizeň. "Počet hroznů na keřích révy byl vyšší, ale nebyl ideální průběh kvetení a došlo k sprchávání květenství. To má za následek to, že hrozny nemají obvyklý počet bobulí v hroznech, a tím je ovlivněna výše sklizně," řekl Výleta. odle vedoucího vinohradnictví společnosti PATRIA Kobylí Vavřince Charváta lze letošní úrodu hroznů očekávat na úrovni loňského roku. "Násada hroznů se zpočátku vegetačního roku zdála být velmi solidní, bohužel některé odrůdy hůře odkvetly - Frankovka, Pálava, Sauvignon i další," uvedl.
    Suché období dozrávání révy také ovlivnilo, hrozny jsou řídké, nenalité. "Možná vydatnější srážky minulý týden pozitivně výnos ovlivní. Nyní provádíme kontrolu násady hroznů pochůzkou po vinicích, ze které vzejde hrubý odhad letošní sklizně," dodal Charvát.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down