Vinařská firma neuspěla se stížností proti pokutě 2,3 milionu Kč

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost vinařské firmy Vinacz, která dostala od Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) pokutu 2,3 milionu korun. Podle inspekce firma se sídlem v Dolních Bojanovicích na Hodonínsku uvedla do oběhu vína s nepovoleným přídavkem vody či barviv. Soud rozhodnutí zveřejnil na úřední desce.

SZPI provedla u firmy od dubna 2013 do dubna 2014 sedm kontrol. Později rozhodla, že se firma dopustila správních deliktů podle zákona o vinohradnictví a vinařství. Některá vína byla podrobena nepovoleným enologickým postupům. Konkrétně inspekce zmiňovala nepovolený přídavek vody, nadlimitní obsah etanolu z přidaného cukru, nepovolený přídavek syntetických barviv, překročení povoleného obsahu kyseliny citronové a nesprávné uvedení skutečného obsahu alkoholu.
Kromě pokuty měla firma uhradit také náklady laboratorních rozborů. Rozhodnutí inspekce potvrdil loni v září Krajský soud v Brně. Firma v kasační stížnosti uvedla například to, že verdikt krajského soudu trpí nedostatky a je nepřezkoumatelný, s čímž ale nejvyšší instance nesouhlasila.
"Napadený rozsudek jasně vymezuje, že krajský soud vzal za rozhodné výsledky laboratorních rozborů, které se stěžovateli podle jeho názoru nepodařilo relevantně zpochybnit," stojí v rozhodnutí NSS.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down