21.05.2018 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vinařská skupina koupila v dražbě přes deset hektarů vinic

Vinařská skupina VINIFERA koupila v dražbě přes deset hektarů vinic v Miloticích na Hodonínsku. Zaplatila za ně 12 milionů korun. Skupina nyní v ČR hospodaří na více než 500 hektarech a zpracovává hrozny z více než 700 hektarů. Uvedl to spolumajitel Vinifery Tomáš Šupa. Dražba vinic podle něj jasně ukázala, jaká je dnes jejich cena. V dražbě bylo osm zájemců, nakonec vyšel jeden hektar na 1,2 milionu korun.

Vinifera koupila mladé vinice v dobré kondici. Vinifera je v poslední době na trhu v akvizicích aktivní. Loni koupila od Agrofertu společnost Kyjovské vinohrady a získala tak dalších 43 hektarů vinic. Letos zveřejnila nákup Vína Pezinok od slovenského miliardáře Zoroslava Kollára. Cena transakce je více než 100 milionů korun. Vinifera je tak první vinařskou skupinou, která má vinice v Čechách a na Slovensku a v obou zemích má i zpracovatelské závody.

Vinařskou skupinu VINIFERA s. r. o. tvoří Vinařství NEOKLAS Šardice a. s. a Vinařství Mutěnice, s. r. o. a další firmy, které pěstují  révu vinnou. Vinařské společnosti v posledních letech nakupují vinice, aby byly soběstačné. Podle Šupy v určitých místech dramaticky stoupá cena hektarů a půdy. Zdražilo také víno jako produkt, zejména to nejlevnější.

"Cena nejlevnějšího vína ve světě se zdvojnásobila díky počasí minulý rok. Itálie, Španělko, Francie daly na trh méně vína, což vedlo k tomu, že narostla cena stolního vína, což vždy určuje přímo úměrně konzumaci a cenu vína ve světě," uvedl Šupa s tím, že zdražily i hrozny. Ty nejlevnější podle něj stojí na trhu kolem 17 až 18 korun za kilogram, u medailových vín je to až 45 korun za kilogram.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down