Ani dovozci, ani velcí domácí producenti vína si nepřejí Vinařský fond, do kterého budou muset všichni platiti korunu z litru vína uvedeného na český trh korunu. To ale po vstupu do Evropské unie bude podle jejích zákonů zakázané. Pokud poslanci příští týden zákon o vinařství schválí i s Fenclovým fondem, zvažují výrobci žalobu k Ústavnímu soudu. Podobně na výsledek hlasování čekají i dovozci. Psala o tom Mladá fronta DNES.
Odvody peněz do vinařského fondu z dovezených vín totiž podle právníků odporují podepsaným asociačním dohodám, dodává. "K tomu, aby někdo podporoval výsadbu vinic, žádný aparát nepotřebuje," řekl listu šéf Vinných sklepů Valtice Antonín Šťastný. Podobně se fond nelíbí ani Bohemia Sektu, jabloneckému Soare či Moravským vinařským závodům v Hukvaldech. Všichni by totiž do fondu odváděli miliónové částky, o jejichž využití dokážou podle slov zástupců firem rozhodovat lépe, píše MfD.
Podle vinařů by bylo daleko účinnější například osvobodit na
nějaký čas od daní pěstitele s nově vysazenou vinicí, uvádí list.
Ministr Fencl hodlá ve snaze zabránit protestům velkých
producentů vína vytáhnout další trumf. Pokud nepodpoří jeho fond, bude ministr bránit schválení dovozních kvót na zhruba 50 miliónů litrů vína, ačkoliv to komoditní rada doporučila, píše MfD. Na dovozech jsou tuzemští vinaři závislí, protože domácí produkce pokrývá zhruba jen polovinu spotřeby.