Vinice na jižní Moravě napadly housenky osenic

Vinice na jižní Moravě napadly housenky osenic, které vyžírají očka vinné révy. Podle výkonného ředitele Svazu vinařů Martina Půčka jsou housenky na vinicích od Znojemska po Uherské Hradiště. Dopady na sklizeň zatím nechtěl odhadovat.

Výskyt housenky osenic souvisí s mírnou zimou. Keře vinné révy nevymrzly, naopak začaly rašit dříve než v minulých letech. Tím se potkaly s dobou, kdy housenky osenic hledají potravu předtím, než se zakuklí.
Podle ředitele jedné z největších tuzemských vinařských firem Znovínu Pavla Vajčnera jsou housenky prakticky všude. „Začali jsme to rychle řešit a shánět vhodný postřik,“ řekl dnes ČTK Vajčner. Housenka se podle něj objevila nečekaně, na vinicích se jinak příliš nevyskytuje. „Budeme to muset stříkat v noci. Samozřejmě to znamená náklady navíc,“ uvedl Vajčner.
Vinaři musejí nyní typ housenky správně rozpoznat a zvolit vhodnou ochranu. Naprostá většina housenek osenic se ale během dne ukrývá v půdě, takže je najdou na révě jen náhodně. „Mnohem efektivnější je hledání housenek po setmění s kapesní svítilnou,“ uvedl Půček.
Podle něj může být situace vážnější. Housenka sežere rašící očka révy, ze které už sklizeň nebude. „Housenky žerou, co najdou, réva je sladká,“ řekl Půček.
Housenky osenic jsou pro vinaře větší katastrofou než housenky píďalky různorožce trnkového. Housenka je výrazně žravější. Housenky osenic navíc přezimují v různých velikostech a v požírání ještě budou pokračovat, což znamená, že se bude zvyšovat také míra poškození vinic.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *