Vinice Šobes je jedinečná, patří do UNESCO, potvrzuje studie

Na Mendelově univerzitě v Brně vznikla studie, která shrnuje poznatky vědců o znojemské vinici Šobes. Má podpořit snahu společnosti Znovín, která Šobes vlastní, i vedení Znojma o zápis vinice na seznam světového dědictví UNESCO. Univerzita to uvedla v tiskové zprávě.

"Umístění této viniční tratě v hlubokém údolí řeky Dyje a vynikající kvalita a typičnost šobeských vín dělá zdejší terroir zcela jedinečné. Snaha o zápis mezi památky UNESCO je proto logická. Šobes by se tak dostal do společnosti jedinečných vinic nebo vinařských regionů světa," uvedl Pavel Pavloušek z Ústavu vinohradnictví a vinařství Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity.
Šobes má podle něj z vinařských památek UNESCO nejblíže k rakouskému vinařskému regionu Wachau. Na seznamu jsou také Tokajská vinařská oblast, Burgundsko, Champagne, Piedmont nebo vinice na terasách ve švýcarském regionu Lavaux. Z moravských a českých vinic zatím není na prestižním seznamu žádná.
Vědci v souvislosti s terroir sledují topografii vinice včetně nadmořské výšky, sklon svahu i jeho orientaci. Důležitá je i blízkost řeky Dyje. Vodní hladina ovlivňuje sluneční záření na vinici tím, že jej odráží.
"Geomorfologická komplexnost terroir má hlavní úlohu v ovlivnění klimatických a půdních podmínek vinice, které je třeba brát v úvahu při rozhodování o výsadbě odrůdy, podnoži, pěstitelském tvaru, orientaci řad a hustotě výsadby. Svůj velký význam na kvalitu hroznů má také blízkost řeky Dyje, která obtéká viniční trať. Působí tak pozitivně na zrání hroznů," dodal Pavloušek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down