Vinium plánuje zvýšení celkových výnosů o desetinu

Loňské hospodaření společnosti Vinium Velké Pavlovice bylo vyrovnané. Mimořádné operace spojené s "očištěním" podniku po jeho prodeji novým vlastníkům však způsobily účetní ztrátu 28,6 milionu korun. Propad pokryjí zisky z budoucích let. Uvedla to mediální zástupkyně firmy Martina Elhenická s tím, že již letos Vinium počítá se zvýšením celkových výnosů o zhruba desetinu na téměř 400 milionů korun.

Akcionáři schválili přechod účetnictví firmy na hospodářský rok od 1. července do 30. června. Důvodem je výrazně sezonní činnost podniku a snaha o zlepšení vypovídací schopnosti. Po prodeji Vína Bzenec klesly celkové výnosy zhruba o desetinu na 360 milionů korun, informovala firma.
Jednoho z největších výrobců vín v tuzemsku získaly letos od skupiny Jet Investment čtyři fyzické osoby. Jet Investment měla majoritní balík akcií Vinia od poloviny roku 2001. Loňský prodej činil zhruba 12 milionů lahví, tedy asi deset milionů litrů, a meziročně vzrostl o devět procent. Velkopavlovickým patří první až druhé místo na českém trhu s takzvanými tichými víny.
Ze schválené účetní závěrky vyplývá, že bilanční suma Vinia se mírně snížila na 414 milionů korun. Podařilo se snížit objem krátkodobých pohledávek a společnost splatila i veškeré úvěry od bank. Nahradila je závazky z postoupených úvěrů vůči ekonomicky spřízněným osobám. Zvýšené výdaje na odvod do Vinařského fondu a doměřenou spotřební daň za rok 2002 byly příčinou poklesu hrubého provozního přebytku o 6,9 milionu na 19,8 milionu Kč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *