Vinné sklepy Valtice investují do nákupu půdy

Do nákupu zemědělské půdy a vinic loni investovaly loni Vinné sklepy Valtice více než 28 milionů korun. Téměř pět milionů převedla firma na opravy skladovacích kapacit. Tržby firmy vzrostly o čtyři procenta na 200 milionů korun a zisk zůstal na meziročně srovnatelných 11,7 milionu korun. Informoval o tom generální ředitel firmy Antonín Šťastný.

Dodal, že společnost byla loni zřejmě největším vývozcem vína s 1600 hektolitry převážně do Finska. Export českých vín do EU přitom činil 1988 hektolitrů. Celkem firma prodala 30 tisíc hektolitrů vína.
Jak Šťastný uvedl, klesl zájem o stolní a naopak se zvýšila poptávka po vínech přívlastkových. Loňský ročník byl v regionu na dobré úrovni s průměrnou cukernatostí 19,2 stupně ČNM, což firmě umožnilo zvýšit průměrnou nákupní cenu hroznů o 1,80 Kč/kg. Při tuzemské konzumaci 165 milionů litrů vína ročně a sotva třetinové domácí výrobě se podnik hodlá dále orientovat na místní trh.
Podnik chce využít Lednicko-Valtický areál k podpoře vinařské turistiky. Mimo pondělí tak otevřel známý Zámecký sklep, kde lze ochutnat víno i získat o něm informace. K rozšíření výroby dá 35 milionů korun na výstavbu haly s cisternou na 1,8 milionu litrů.
Vinné sklepy Valtice jsou se 440 hektary vinic největším
tuzemským pěstitelem vinné révy. Dominium zahrnuje ještě dalších 350 hektarů smluvních partnerů. Firma je kapitálově propojena s Vinofruktem Dolní Dunajovice a v archivu mají kolem půl milionu lahví odrůdových a přívlastkových vín.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *