Vinohradnický jarmark představil autonomního robota i elektroherbicid

Autonomního robota, který bez dozoru obsluhy zvládne řadu prací ve vinohradu, či stroj ničící plevel pomocí elektřiny představil letošní třetí ročník vinohradnického jarmarku nazvaného Kázání ve vinici. Pořadatelem je Svaz vinařů, jenž touto akcí chtěl vytvořit prostor pro setkávání výrobců a vinařů, kteří jejich vybavení nebo služby potřebují. Novinářům to řekl prezident svazu Martin Chlad.

"Naším cílem není být konkurencí k velkým akcím, jako jsou veletrhy Techagro, současný formát s přibližně 25 vystavujícími firmami nám vyhovuje. I proto, že se tím pádem vejdeme do areálu jednoho vinařství. Cílem je vytvořit prostor pro setkávání, nabízení novinek nebo jednání koncentrovaných do jediného dne. A máme ohlasy z obou stran, tedy od firem i od vinařů, že pro ně Kázání ve vinici má velký přínos," dodal.
Nabídku potřeb pro vinohradnický rok a veškeré práce ve vinici i ve sklepě svaz rozdělil mezi sudé a liché roky konání akce. Zatímco v sudých letech je jarmark zaměřen spíš na práce a služby ve vinici, liché roky jsou primárně zaměřené na vybavení a služby pro práci ve sklepích.
Dovozci zemědělské techniky letos představili několik novinek. Jednou z nich je autonomní robot Bakus, jenž zvládne práce ve vinohradu, které provádí vinohradnické traktory. Na rozdíl od nich je ale autonomní, nepotřebuje tedy lidskou obsluhu, a také elektrický. "V konvenčním provozu je tento robot od loňska ve Francii a v Itálii, začíná se používat i ve Španělsku. Využít jej lze v průběhu celého vinohradnického roku, od předstřihávání přes okopávání a aplikaci postřiku až po takzvané ožínání, tedy zastřihávání nadbytečných výhonků," popsal Leo Čermák ze společnosti Agrotec, která robota na jarmarku představila.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down