Vinotéky jsou otevřené, ale vinařům chybí brigádníci z ciziny

Problémy s nepřesnými informacemi a hlavně nedostatkem zahraničních brigádníků na práci v probouzejících se vinohradech trápí nejen jihomoravské vinaře v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru v Česku. Popsali je zástupci Svazu vinařů a Vinařského fondu.

"Po uzavření části obchodů několik dní nebylo jednoznačně jasno v tom, zda se uzavření týká i vinoték nebo ne. Za nás byla situace jasná, podle evropských předpisů víno je potravina, ale například v některých městech a obcích v tom neměli jasno a nařizovali provozovatelům vinotéky zavřít," konstatoval prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray. Vinotéky nesmí víno rozlévat do sklenic, ale celé lahve prodávat mohou.
Větší problém je pro vinaře uzavření hranic a nejednotný přístup k brigádníkům ze Slovenska, kteří ve vinohradech na jihu Moravy pomáhají. "Ač mají brigádníci platné pracovní smlouvy a necestují dál než 100 kilometrů za hranice, na některých přechodech je policisté pustí, na jiných ne. Jejich pomoc je přitom klíčová, bez jejich pomoci nemají vinohradníci jak vinohrady obdělávat," dodal Nyitray s tím, že jarní péče o vinohrady je zásadní pro celkovou úrodu.
Současná situace se dotýká i plánovaných akcí spojených s vínem a jeho propagací a to nejen v České republice. "Pořadatelé francouzské soutěže Mondial de rosé už rovnou oznámili, že letošní ročník se neuskuteční, s belgickými pořadateli jednáme o posunu Concours mondial de Bruxelles, pořádání prestižní putovní soutěže vín, která se letos měla odehrát v Brně. Zatím je ve hře varianta odložení na konec června nebo začátek září," uvedl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down