Visegrádské země odstartovaly program na podporu farmářů v Keni

Podpisem kontraktů dnes čtyři středoevropské země odstartovaly program na zlepšení podmínek tisícovek drobných farmářů v Keni. Cílem společného projektu České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska je také přispět k řešení příčin nelegální migrace a zlepšení situace vysídlených osob Africe.

Čtyřletý program má pomoci vytvořit nová pracovní místa při produkci kešu ořechů a sezamu v oblasti keňského pobřeží. Evropská unie na něj ze svěřeneckého fondu pro Afriku přispěje dvěma miliony eur (přes 51 milionů korun).
Prostřednictvím této iniciativy podle státního tajemníka slovenského ministerstva zahraničí Lukáše Parízka podpoří 15 000 farmářů na pobřeží Keni, a to vytvořením pracovních míst a zlepšením sociální a ekonomické situace.
Z České republiky se na projektu budou podílet organizace Fairtrade Česko a Slovensko a Česká zemědělská univerzita (ČZU) v Praze. Projekt myslí na to, že by se měly vysazovat nové stromy (kešu). Kešu oříšky by se měly certifikovat jak fairtrade, druhá certifikace by měla být jako bio kešu ořechy, řekl proděkan Fakulty tropického zemědělství ČZU Jiří Hejkrlík. Kromě podpory pěstování ořechů kešu a sezamu by se univerzita měla podílet také na vyhodnocení celého projektu.
Celková hodnota programu je podle dřívějších informací 14 milionů eur (359 milionů korun). Podle podepsaných dokumentů jeho hlavním manažerem bude státní Slovenská agentura pro mezinárodní rozvojovou spolupráci.
Do svěřeneckého fondu pro Afriku země V4 dříve dohromady poskytly částku převyšující tři miliony eur (77 milionů korun). Bratislava se na konci listopadu rozhodla svůj příspěvek zvýšit o další milion eur.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down