07.10.2011 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vítěz obřího tendru je již známý

Jednoznačným vítězem obřího tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesní práce a prodej dřeva od roku 2012 je podle neoficiálních výsledků společnost Less & Forest podnikatele Jana Mičánka. Firma podala nejlepší cenovou nabídku u asi 75 procent ze 117 soutěžených územních jednotek.

Výsledky vyplývají ze středečního otevírání obálek s cenovými nabídkami. Otevírání obálek bylo veřejné a byla při něm čtena i nabídnutá cena. Uchazeči si tak mohli prakticky ihned po přečtení poslední nabídky udělat představu o tom, jak dopadli ve srovnání s konkurencí.
O zakázky usilovalo 56 lesnických firem. Za Less & Forest údajně skončily se ziskem šesti až dvou jednotek firmy Progles, Wotan Forest a Uniles. Odhadovaná hodnota lesních prací zakázky činí 7,6 miliardy Kč bez daně z přidané hodnoty. Částka, kterou LČR následně inkasují od svých odběratelů za prodej dřeva, by měla být rámcově o několik miliard korun vyšší.
Lesy ČR podle svého mluvčího Zbyňka Boublíka nebudou neoficiální výsledky vyplývající z cenových nabídek komentovat. "Hodnotící komise stále pracují. Lesy ČR do pěti pracovních dnů po otevření obálek zveřejní přehled nabídek včetně nabídnuté ceny," řekl Boublík.
Podle Mičánka má jeho firma dobrou výchozí pozici pro získání zakázek. Odmítl přitom spekulace, že by do soutěže šel s nereálně nízkými cenami. "Naše ceny jsou správné, jinak bychom je nedávali. Naši lidé to (nabídku do soutěže) nedělali poprvé," řekl Mičánek, jehož firma je již nyní hlavním obchodním partnerem Lesů ČR.
Mičánek dále uvedl, že se nedá čekat, že by Less & Forest dělala práce na všech, zatím teoreticky vyhraných, asi 87 jednotkách. "Nemáme kapacitu na těžbu pěti milionů metrů krychlových dřeva. Hodláme dělat jen zakázku, kterou kvalitně zvládneme," řekl Mičánek. Poznamenal, že u takto koncipovaného tendru nelze nikdy "trefit" optimální množství zakázek. Mičánek také připomněl, že minulé tendry neskončily uzavřením smluv přesně tak, jak dopadly cenové nabídky.
V posledním tendru na práce a prodej dřeva na letošní rok nejvíce nejlepších nabídek dala společnost České dřevařské závody Praha, která uspěla ve 36 ze 108 jednotek. Druhé místo patřilo firmě LST (28 zakázek) a třetí místo obsadila Less & Forest (16). O letošní zakázky se nakonec podle údajů LČR podělilo 29 firem, když Less & Forest získala 28 kontraktů, společnost LST devět a České dřevařské závody osm.
LČR již dříve uvedly, že k uzavírání smluv s vítězi by mohlo docházet od poloviny listopadu. Vítězové tendrů budou zajišťovat pěstební práce, dřevo budou těžit a dále jej sami i prodávat. Vítězné firmy budou pětinu vytěženého dřeva muset dál nabídnout prostřednictvím burzy či aukcí, aby se dřevo dostalo i na menší zpracovatele.
Soutěž je postavena na takzvaném senátním systému. Při něm je založen pětiletý cyklus a v každém roce se bude soutěžit na jedné pětině jednotek. Už v nynější soutěži jsou kontrakty rozděleny na jeden rok až pět let.
Tendr kritizují například ekologické Hnutí Duha a některé dřevozpracovatelské organizace. Mají obavu ze vzniku regionálních monopolů lesnických firem, které povedou k likvidaci menších podniků a živnostníků. Ministerstvo zemědělství a LČR kritiku odmítly a tendr označily za jasný a spravedlivý pro všechny subjekty na trhu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down