Vítězem miliardového tendru Lesů ČR se stala firma Uniles

Vítězem miliardového tendru státního podniku Lesy České republiky na lesnické práce a prodej dřeva od roku 2015 je společnost Uniles ze skupiny Agrofert. Z 30 dosud uzavřených smluv na jednotlivých územních jednotkách má Uniles podepsáno osm smluv. Celkem se soutěžilo o 33 kontraktů pokrývajících asi pětinu lesů podniku. Uvedl to mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Za společností Uniles se umístily se čtyřmi kontrakty společnosti Petra, Kloboucká lesní a LST. Celkem si kontrakty zatím rozdělilo jedenáct subjektů. Lesy ČR podepisovaly smlouvy výhradně s vítězi tendrů. Podle generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda je jejich cílem se vyhnout jakémukoliv podezření z korupce či spekulacím o průběhu tendrů.
Ještě jednu smlouvu by Lesy ČR měly podepsat tento týden. Na zbývající dvě dosud nepodepsané části veřejné zakázky podali účastníci tendru námitky. Lesy ČR námitky odmítly a stěžovatelé se obrátili na antimonopolní úřad. Termín uzavření smluv pro tyto dvě části tedy závisí na dalším postupu ÚOHS, uvedl Boublík. Na dvou námitkami napadených jednotkách údajně vyhrály Uniles a LST. Pro Uniles představují vyhrané jednotky potenciální roční těžbu asi 300 000 metrů krychlových dřeva.
Lesy ČR odmítly obavy některých subjektů a lidí z lesnického a dřevařského sektoru, že v podepisování smluv má podnik velký časový skluz. Práce ve spravovaných lesních porostech tak budou v těch lokalitách, které jsou předmětem dané veřejné zakázky, v novém roce bez přerušení kontinuálně pokračovat, uvedl Szórád.

Při tendru, který byl vypsán v červenci, se na 27 jednotkách soutěžila takzvaná komplexní zakázka na lesnické práce, těžbu a prodej dřeva na léta 2015 až 2019. Na další tři jednotky Lesy ČR zkušebně vypsaly tendr, kde se na dobu jednoho roku odděleně vypsaly soutěže jen pěstební práce a jen na těžební práce s prodejem dříví. Předpokládaná cena soutěžených lesnických prací byla asi dvě miliardy korun. Do velkého tendru 2015+ a do jednoročních tendrů přišlo Lesům ČR 277 nabídek od 37 firem. Pouze tendru 2015+ se účastnilo 33 firem, které dohromady daly 235 nabídek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *