Vítr poničil Lesům ČR asi 150 tisíc kubíků dřeva, jde o běžnou škodu

Čtvrteční silný vítr poničil v lesích spravovaných státním podnikem Lesy České republiky v celé zemi podle předběžných odhadů asi 150 tisíc metrů krychlových dřeva. ,,Škody nejsou plošné, v tomto ročním období nejde o nic mimořádného," řekla dnes ČTK mluvčí podniku Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v zemi. Návštěvníkům lesů lesníci doporučují obezřetnost, a to i vzhledem k předpovědi meteorologů, podle které bude větrné počasí pokračovat i o víkendu.

Větrem poničené dřevo představuje přibližně 1,5 procenta z letos plánované těžby Lesů ČR ve výši 10,2 milionu metrů krychlových. Představuje to asi 150 tisíc stromů. ,,Vítr vyvrátil, nalomil nebo zlomil jednotlivé stromy, a to ve všech regionech. Škody budeme moci upřesnit během následujících dní," uvedla mluvčí.

Silný vítr letos ničil v lesích již o posledním lednovém víkendu. Tehdy státní lesníci odhadli škody na poničeném dřevě ve výši kolem dvě stě tisíc metrů krychlových dřeva. Finanční ztráty z poničeného dřeva podnik nevyčíslil. Těžba vývratů a zlomených stromů je však náročnější a zpeněžení dřeva je nižší.

Těžba větrem poničeného dřeva spadá do takzvané nahodilé těžby, kam ještě patří těžba dřeva napadeného kůrovcem a jinými přírodními živly. Loni nahodilá těžba u Lesů ČR činila 9,21 milionu metrů krychlových dřeva, tedy 81 procent celkových těžeb. Z toho na kůrovcové těžby loni připadlo 5,54 milionu metrů krychlových.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down