Vítr zničil Vojenským lesům až 150 000 metrů krychlových dřeva

V lesích, které spravují státní Vojenské lesy a statky (VLS), pondělní vítr zničil podle předběžných odhadů 130 000 až 150 000 metrů krychlových dřeva. Největší škody napáchal ve vojenském újezdu Boletice na Šumavě a okolí, kde větrné poryvy poničily zhruba 100 000 metrů krychlových dřeva. Částečně vítr zasáhl i bývalý újezd Brdy. Ostatní lokality pod správou VLS dramatické škody nezaznamenaly. Sdělil to mluvčí firmy Jan Sotona. Státnímu podniku Lesy ČR podle prvních odhadů, které zveřejnil v pondělí, vítr poničil asi milion metrů krychlových dřeva.

Podle náměstka VLS Ondřeje Vybírala většina z šesti lokalit, které Vojenské lesy spravují, hlásí, že nemají výraznější škody na lesních porostech. "Většinou jde o menší lokální škody v jednotkách, maximálně v desítkách tisíc kubíků dříví. Na Šumavě je však situace diametrálně odlišná," uvedl. Nejvíce postižena je lokalita Černý les v boletickém újezdu na severovýchodním úbočí Vltavy v blízkosti Želnavy a velkou část škod tvoří polomy.
Šumavská lesní divize VLS bude mít přesnější odhady škod podle jejího ředitele Michala Frnocha později. Jejich mapování komplikuje mimo jiné to, že na řadě míst se stále pracuje na zpřístupňování lesních cest, které jsou zapadané polámanými stromy, a na obnově dodávek elektrické energie.
Menší škody hlásí Brdy a další lokality ve správě Vojenských lesů v Hořovicích na Berounsku, po větrné kalamitě tam bylo podle předběžných odhadů zničeno asi 20 000 metrů krychlových dřeva. V jednotkách tisíc metrů krychlových jsou škody podle mluvčího také v bývalém armádním prostoru Ralsko na Liberecku a ve vojenském újezdu Hradiště v Doupovských horách na Karlovarsku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down