Vláda bude zítra jednat o výstavbě státních sil

Vláda ve středu projedná návrh ministerstva zemědělství, podle kterého by měl stát postavit dva sklady se souhrnnou kapacitou 100 tisíc tun pro ukládání obilí z intervenčního nákupu, kterým se odčerpávají přebytky z trhu. Náklady se odhadují na 200 až 250 milionů korun a hradit by je měl stát, případně lze využít kombinaci soukromých a veřejných zdrojů.

Agrární komora ho podporuje, skladovatelé to považují za zbytečné vydávání státních peněz. MZe již loni v říjnu předložilo vládě návrh na stavbu sil s kapacitou 300.000 tun, kabinet ale projednávání přerušil s tím, že materiál má být ještě dopracován. Resort nyní předkládá upravený návrh s tím, že stavbu nových skladů doporučuje i zpracovaná studie společnosti Deloitte and Touche. Z jejích závěrů podle MZe vyplývá, že ČR nemá zabezpečeny dostatečné skladovací prostory pro uložení intervenčních zásob obilovin.
Začátek výstavby státních skladů MZe předpokládá v roce 2007. Záměr vznikl zejména jako reakce na problémy po předloňské rekordní úrodě obilí, kdy intervenční nákup obilí vázl právě na nedostatku volných skladů a část plodin se musela se stamilionovými náklady odvážet do skladů v zahraničí. Někteří zemědělci si přitom stěžovali na nefunkčnost intervence a pokles výkupních cen. Podle údajů MZe domácí spotřeba obilí představuje zhruba 6,1 až 6,2 milionu tun a běžný přebytek se pohybuje mezi 600.000 až 800.000 tun. Předloni ale vlivem rekordní sklizně dosáhl dvou milionů tun a za loňský rok, kdy byla produkce také vysoká – 7,7 milionu tun, se odhaduje na 1,4 milionu tun. MZe přitom i v následujících ročnících čeká sklizeň blížící se osmi milionům tun obilí a spíše vyšší přebytky, než bylo v minulosti obvyklé. Státní zemědělský intervenční fond zatím obilí ukládá za poplatek ve skladech soukromých firem. Od státních sil si úřad slibuje, že se sníží závislost intervenčního nákupu na soukromých skladech.
Prezident Agrární komory Jan Veleba považuje současný návrh za rozumný kompromis. Zamýšlená kapacita není podle něj tak velká, aby se soukromé sklady cítily ohroženy. Naopak podle předsedy představenstva Českomoravského sdružení organizací ZZN Zdeňka Kubisky jsou nové státní sklady nadbytečné. Sdružení podle něj po diskusi o problémech intervence v roce 2004 připustilo, že SZIF nemá dost kapacit pro dlouhodobé skladování. Největší majitelé sil, Agrofert a Agropol, proto nabídli intervenčnímu fondu pronájem skladů o kapacitě až 500.000 tun na pět až 20 let. Další kapacity by komerční provozovatelé mohli nabídnout v klasickém období od žní do žní. Státní sklady navíc přebytky obilí neřeší a peníze by bylo lepší investovat do podpory spotřeby obilí, například v programu biopaliv, soudí Kubiska. Zásadní připomínky k návrhu vyjádřilo podle předkládací zprávy ministerstvo financí, jemuž se nelíbí především nedořešený způsob financování.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *