Vláda chce zažalovat Evropskou komisi kvůli denaturaci lihu

Vláda se rozhodla zažalovat Evropskou komisu kvůli změně pravidel pro denaturaci lihu. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka. Podle ministerstva financí mohou změny vést mimo jiné k daňovým únikům.

"Ukázalo se, že již není moc jiných nástrojů, jak zabránit procesu, který považujeme za riskantní. Jsou vážné argumenty, které poukazují na zvýšené riziko daňových úniků. V tuto chvíli nezbývá než se proti tomu důrazně ozvat," řekl premiér. EU chce od srpna 2017 zavést pro země unie společnou směs pro denaturaci lihu kvůli osvobození od spotřební daně. Směrnice z letošního října byla navíc podle Ministerstva financí přijata v rozporu s procedurami EU. Ministerstvo tak chce, aby soud rozhodl o neplatnosti změn a zároveň odložil jeho platnost do rozhodnutí Soudního dvora EU. Komise EU v nařízení z října zavedla s platností od srpna 2017 novou společnou denaturační směs pro obecnou denaturaci lihu pro účely osvobození od spotřební daně (tzv. eurodenaturant). Zároveň se tímto krokem ruší národní denaturační směsi jednotlivých členských států. Směs je ovšem podle ministerstva s odvoláním na expertní stanoviska slabá a snadno odstranitelná, což by mohlo vést k daňovým únikům. Denaturací se líh znehodnotí pro použití k výrobě lihovin, přičemž obecně denaturovaný líh je osvobozen od spotřební daně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down