Vláda dala k prodloužení proplácení škod kormorány neutrální stanovisko

Vláda  dala neutrální stanovisko k poslaneckému návrhu, který by prodloužil proplácení škod způsobených kormorány na chovných rybnících a rybářských revírech. Současná legislativa umožňuje žádat náhradu za škody způsobené do konce letošního roku, novela by to umožnila rybářům na další tři roky. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr pro legislativu Michal Šalomoun. O návrhu je podle něj potřeba diskutovat v Poslanecké sněmovně. Návrh odmítlo v připomínkovém řízení ministerstvo životního prostředí (MŽP), souhlasné stanovisko dalo ministerstvo zemědělství.

Žádat o škody způsobené kormoránem mohou rybáři na základě úpravy v zákoně o náhradách škod způsobených zvláště chráněnými živočichy. Mezi ty kormorán nepatří od roku 2013, což MŽP návrhu vytýkalo. Podle něj jde o nesystémové řešení.
Šalomoun řekl, že návrh poslanců je prodloužením dočasného stavu. Stát obnovil odškodňování rybářů od roku 2018, i dvě předchozí novely se týkaly vždy tří let. Vláda podle něj návrh za nesystémové řešení nepovažuje . "Koncepčně v tom, aby se nějaké náhrady poskytovaly, problém není," řekl. Ministerstvo financí v připomínkách uvedlo, že stát od roku 2018 do současnosti na náhradách škod kormoránem vyplatil 137,6 milionu korun.
Poslanci v návrhu uvádí, že kormorán je kvůli dlouhodobé "neodůvodnitelné ochraně" ze strany EU i členských států stále přemnožený, a není předpoklad, že by se jeho populace v dohledné době snížila. V návrhu také argumentují tím, že kormoráni působí značné škody na rybách a každý jedinec přímo zkonzumuje v průměru 0,5 kilogramu ryb za den a další ryby fyzicky poškodí či minimálně stresuje. Zároveň navrhovali, aby se návrh projednal ve zrychleném řízení a poslanci ho tedy mohli schválit již v prvním čtení.
Ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek  sdělil, že rybáři dostávají pravidelně na odstřel kormoránů výjimky, a je tedy nesmyslné, aby stát zároveň vyplácel náhradu škody.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down