09.05.2001 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda dnes projedná záměr mysliveckého zákona a zákona o rybářství

Návrhy věcných záměrů zákonů o rybářství a myslivosti, které vypracovalo ministerstvo zemědělství má dnes projednat vláda. K záměru mysliveckého zákona se tak vláda dostává v době, kdy se sněmovna snaží najít kompromis mezi dvěma odlišnými poslaneckými návrhy této právní normy.

Vládní záměr zákona o myslivosti předpokládá, že honitby budou vznikat podle návrhů vlastníků pozemků. Předloha ale dál stanoví, že honební pozemky, jejichž vlastníci nepředložili návrh na uznání honitby, uzná za honitbu podle vlastního uvážení orgán státní správy. Pokud v honitbě její vlastník nezačne hospodařit či ji nepronajme do tří měsíců od doby, kdy rozhodnutí o jejím uznání nabude právní moci, pronajme honitbu okresní úřad. Minimální výměra honitby má podle záměru činit 500 hektarů. Ministerstvo také navrhuje, aby odpovědnost za škody způsobené zvěří, jejíž stavy lze usměrňovat lovem, nesl uživatel honitby. Zvěř záměr považuje za "věc ničí", která se vlastnictvím může stát jen ulovením za podmínek daných zákonem. Záměr slibuje, že při zařazování volně žijících živočichů mezi zvěř bude přihlížet k úmluvám o ochraně živočišných druhů. Návrhy plánů mysliveckého hospodaření pro honitbu má sestavovat myslivecký hospodář.
Záměr zákona o rybářství a rybolovu reaguje na změny ve společenském a právním prostředí po období transformace, zejména na úpravu vlastnických vztahů k pozemkům, na nichž se nacházejí vody vhodné k rybníkářství či výkonu rybářského práva. Norma má také přesněji vymezit ochranu rybářství i rybolovu a podrobněji upravit správní delikty v této oblasti.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down