25.08.2004 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda dnes projednává převod správy návratných finančních výpomocí rolníkům

Vláda dnes projedná návrh, který se týká převodu správy návratných finančních výpomocí, poskytovaných rolníkům v devadesátých letech. Nový způsob úhrady bonifikací, respektive odpuštění určitého procenta splátek z těchto výpomocí, by mělo podle tohoto návrhu převzít Ministerstva zemědělství od Ministerstvo financí.

V letech 1991 až 1995 poskytlo Ministerstvo zemědělství na podporu podnikání v zemědělství, potravinářství, lesním a vodním hospodářství návratné výpomoci v objemu zhruba sedmi miliard korun. Splaceno však bylo dosud 5500 ze 7630 smluv. Přitom došlo v evidenci a výběru splátek, které prováděly finanční úřady, k rozporu s dnešními i tehdejšími zákony. Ministerstvo financí proto navrhuje, aby sledování splátek, včetně vyplácení bonifikací, prováděl poskytovatel, tedy Ministerstvo zemědělství.
Bonifikace, tedy odpuštění určitého procenta splátek, začalo od roku 1995 začalo přiznávat oprávněným žadatelům Ministerstvo zemědělství spolu s Ministerstvem financí. Bonifikace rostly postupně z dvaceti procent až na dnešních sedmdesát procent. Jejich vyplácení nárokovali žadatelé na finančních úřadech. Podle Ministerstva financí lze ale bonifikace chápat jako dotace a ty nesmějí finanční úřady vyplácet, pokud jim to zvláštní právní předpis neumožní.
Chybou také bylo, že přeplatky splátek, které vznikly v souvislosti s přiznáním bonifikací, vyplácely finanční úřady z daňových příjmů. Tak přicházel stát o peníze. Proto v roce 2001 byly tyto platby pozastaveny, dokud se způsob úhrady nevyřeší. Vznikl tak návrh nového postupu při vyplácení bonifikací, které by mělo zajistit Ministerstvo zemědělství. Pro letošní rok se počítá na vyplacení bonifikací s částkou kolem stovky milionů korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down