12.06.2001 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda dostala dva návrhy zákona o NP Šumava

Dva poslanecké návrhy zákona o Národním parku Šumava bude zítra projednávat vláda. Zatímco návrh poslanců Máši, Ambroska a Filipa je podle ministra životního prostředí Miloše Kužvarta mnohem propracovanější, návrh druhé skupiny poslanců Vlacha, Kalouska a Zajíčka je v rozporu se stávající legislativou.

Jak Kužvart uvedl, jde zejména o zákon č. 114/91 Sb., o ochraně přírody a krajiny, č. 102/63 Sb., o rybářství, č. 289/95 Sb., o lesích i o stávající zákon o myslivosti. Kužvart tomuto návrhu zákona nejvíce vytýká záměr zmenšit stávající rozlohu parku zhruba o 1/3 a vynětí řady prvních zón, např. Povydří, Chalupská slať a Stožická skála.
Park vznikl před účinností zákona o ochraně přírody a krajiny proto nebyl zřízen samnostatnýcm zákonem. Podle Kužvarta však proto nebyl ve vzduchoprázdnu. Dřívější ekonomická nespravedlnost vůči obcím na území parku byla letos odstraněna tím, že zpětně jim byla dorovnána ztráta daně z nemovitostí. Samostatný zákon ministr nepovažuje za nezbytný, nicméně připouští jeho užitečnost. Proto se také podle jeho slov resort životního prostředí na práci na návrhu podepsaném poslanci včele s Mášou podílel.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down