26.08.2004 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda navýší finanční toky v zemědělství, přislíbil Gross

Finanční toky v zemědělství by se měly navýšit tak, aby bylo možné splnit závazky, které vyplývají z podmínek v přístupové smlouvě. Měla by se tak zlepšit konkurenční pozice českých zemědělců v Evropské unii, prohlásil na dnes na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích premiér Stanislav Gross. Konkrétní částku však neuvedl s tím, že nerad slibuje nesplnitelné. Naše společnost vůči zemědělcům ale bude podle něj štědřejší více než letos v příštím roce. Vláda rovněž hodlá maximálně podporovat české zemědělce v exportu, dodal.

Na pokrytí nákladů, které vzniknou plněním podmínek vyplývajících z přístupové smlouvy, požaduje Ministerstvo zemědělství 11,2 miliardy korun. Ministr zemědělství Jaroslav Palas dodal, že bez těchto peněz by Česká republika například nemohla provádět pozemkové úpravy a zcela by zkolabovalo budování kanalizací, čističek odpadních vod a protipovodňové ochrany.
Jak uvedl premiér Gross, vláda nebude přistupovat k zemědělství jen tržně a bude se je snažit podporovat i ve vztahu k životnímu prostředí a životu lidí. Palas v této souvislosti zdůraznil, že EU dává polovinu rozpočtu na zemědělský sektor. A z těchto peněz hodlá vláda financovat start rozvojových programů, protože nechce, aby lidé na venkově přežívali jen díky sociálním dávkám.
Dále Palas informoval, že zástupci ministerstva již jednají s ministerstvem financí o částce pro rozpočet na příští rok. Zároveň však zdůraznil, že i s těmito prostředky by čeští zemědělci stále dostávali jen asi polovinu běžné podpory v Evropské unii.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down