Rozhodnutí o tom, zda bude pokračovat podpora zpracování řepky na metylester řepkového oleje (MEŘO), používaný pro výrobu bionafty, zůstává zatím v nedohlednu. Vláda dnes totiž přerušila projednávání návrhu ministerstva zemědělství, který se týkal pokračování podpory takto zpracovávané řepky.
.
Kabinet si podle ministra financí Bohuslava Sobotky vyžádal analýzu, zda by peníze, které se mají použít na tento program, nedaly lépe využít na spolufinancování zdrojů z evropských fondů. Pro tento účel totiž Ministerstvu zemědělství dost velká částka schází.
Podle návrhu by se mělo letos na MEŘO zpracovat 200 000 tun řepky. Výrobci měli obdržet dotaci 9500 korun na tunu vyrobené látky. Celkově se na tyto výdaje předpokládá 475 milionů korun a má je v rozpočtu vyčleněn Státní zemědělský intervenční fond.
Před vstupem ČR do EU dodával SZIF výrobcům metylesteru řepkového oleje za snížené ceny řepku, kterou zemědělci vypěstovali na půdě uložené do klidu. MEŘO se pak míchalo s naftou na bionaftu. Ministerstvo zemědělství počítalo s tím, že od května budou biopaliva přimíchávána do benzinu a nafty na základě zákona o ochraně ovzduší. Výrobci pohonných hmot ale na toto opatření k danému datu nebyli technicky připraveni. Než se přimíchávání dořeší, je proto podle ministerstva třeba zavést podpůrný program, aby výroba MEŘO zůstala zachována.
Pravidelný odbyt řepky vede podle MZe k posílení ekonomického potenciálu zemědělců, kteří tuto plodinu v rostoucí míře pěstují. Cílem podpory je ale také nahradit část fosilních paliv spotřebovávaných v dopravě biopalivy, což prospěje ochraně ovzduší.