Vláda obnovuje školní mléko

Po roční pauze odstartuje s novým školním rokem státem podporovaný program školní mléko. O obnovení podpory programu rozhodla minulý týden vláda. Agroweb o tom informoval mluvčí MZe Petr Vorlíček s tím, že d rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu bude za tímto účelem pro školní rok 2009/2010 vyčleněna částka 60 milionů korun. Spolu s podporou z prostředků EU ve výši 20 milionů korun dosáhne celková podpora 80 milionů korun.

„Cílem programu distribuce mléka ve školách v Evropě je podpora dobrého stávajícího a budoucího zdravotního stavu dětí tím, že školy mohou nabízet mléčné produkty žákům za zvýhodněné ceny. To děti vede nejen k dodržování zdravého stravovacího režimu, ale i plní důležitou úlohu v prevenci osteoporózy,“ uvedl ministr zemědělství Jakub Šebesta. Významný je podle jeho slov také sociální přínos, protože děti ze sociálně slabších rodin využívají zvýhodněné nabídky mléčných výrobků nejčastěji.
Program u nás běží s drobnými obměnami od roku 1999 a celosvětově je do něj zapojeno asi80 zemí, z Evropské unie jej aplikuje 20 členských států.Vyloučení národní podpory v programu školního mléka pro školní rok 2008/2009 se odrazilo ve snížení počtu dodávaných mléčných výrobků do škol. Program byl podporován pouze z finančních prostředků EU. Dodávky mléčných výrobků se meziročně snížily o 56,9 procenta. Ve školním roce 2007/2008 bylo do programu zapojeno více než 2600 škol, z uvedeného počtu již v průběhu měsíce září 2008 odstoupilo asi 30 % škol a dále se snižoval jak počet žáků, tak počet škol v programu školního mléka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *