28.07.2010 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda odložila jednání o rozpočtu

Vláda odložila jednání o navýšení rozpočtu ministerstva zemědělství (MZe) o 1,03 miliardy korun na odstranění povodňových škod v jeho resortu. Uvedla to mluvčí ministerstva Tereza Dvořáčková. Povodně na přelomu května a června způsobily na vodohospodářském majetku, v lesích a zemědělství škody přesahující 1,5 miliardy korun.

Ministerstvo zemědělství požaduje navýšení peněz v rozpočtu o 950 milionů korun na odstranění povodňových škod na vodohospodářském majetku, v lesích a zemědělství. O dalších 80 milionů na opravu vodovodů a kanalizací kabinet žádá ministerstvo pro místní rozvoj. I tyto peníze mají však směřovat do kapitoly MZe.
Prudké lijáky rozvodnily koncem jara zejména v severovýchodní části Česka řadu vodních toků. Velká voda poškodila koryta řek a potoků, podemlela břehy, poničila vodní díla a způsobila nánosy, které bude nutné odstranit. Celkovou škodu na státním vodohospodářském majetku MZe vyčíslilo na 1,08 miliardy korun, na jejich odstranění chce ze státního rozpočtu 820 milionů. Škody v lesích dosáhly 147 milionů korun, návrh předpokládá 30milionový státní příspěvek. V zemědělství živel napáchal škody za zhruba 340 milionů Kč. Záplavy poškodily pole i louky, způsobily úhyny hospodářských zvířat a poničily hospodářské budovy zemědělců. MZe požaduje, aby stát na jejich likvidaci přispěl 100 miliony korun.
Z materiálu vyplývá, že škody mají být ze 60 procent hrazeny ze státního rozpočtu, zbylých 40 procent z jiných zdrojů. "Bez posílení rozpočtu kapitoly ministerstva zemědělství o požadovanou částku bude odstranění povodňových škod zajišťovaných resortem nereálné, jelikož ani ministerstvo zemědělství, ani poškozené subjekty nedisponují dostatečnými finančními prostředky," uvedlo ministerstvo. Finanční prostředky budou v případě schválení poskytnuty pouze subjektům, které o ně požádají. Žadatelé budou navíc muset předložit protokoly dokazující výši škod. Případné finanční podpory do lesnictví a zemědělství budou podmíněny souhlasem EU. Peníze bude možno čerpat do roku 2013.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down