27.07.2021 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda odmítla Jurečkův návrh na větší ochranu půdního fondu

Vláda odmítla návrh předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky na silnější ochranu zemědělského půdního fondu. Negativní stanovisko kabinetu k předloze vyplývá z výsledků jednání pondělního zasedání. Předseda lidovců navrhuje mimo jiné zakázat odnětí nejkvalitnější zemědělské půdy pro výstavbu obchodů, továren nebo skladů. Vláda ve stanovisku uvedla, že předpis je totožný s dřívějším návrhem KDU-ČSL, který vláda odmítla již loni v srpnu.

Jurečka také navrhuje, aby se k odnětí půdy nad pět hektarů vždy vyjadřovalo ministerstvo zemědělství. Samotné schválení odnětí půdy by i nadále spadalo do kompetencí ministerstva životního prostředí, krajských úřadů a obecních úřadů. Víc případů by ale mělo nově spadat krajským úřadům a ministerstvu. Podle vlády jde ale o nesystémový zásah do státní správy, protože stanovuje nové kompetence ministerstva zemědělství v ochraně zemědělského půdního fondu.

"Z návrhu přitom není jednoznačně zřejmé, jakou kompetencí by ministerstvo zemědělství v dané oblasti oplývalo, tedy zda by mělo být orgánem ochrany zemědělského půdního fondu, či nikoli. Navrhovaná pravomoc ministerstva zemědělství vyjadřovat se v řadě případů v rámci postupů podle zákona o ochraně zemědělského půdního fondu výrazně zasahuje do stávajících postupů, aniž by byl zřejmý důvod, a zároveň zvyšuje administrativní zátěž pro žadatele i orgány ochrany zemědělského půdního fondu," uvedla vláda ve stanovisku. Samotné ministerstvo zemědělství zaujalo k návrhu neutrální postoj.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down