Vláda odmítla Jurečkův návrh - zrychleně schválit mysliveckou novelu

Návrh předsedy lidovců Mariana Jurečky, aby Sněmovna zrychleně schválila novelu zákona o myslivosti, na včerejším zasedání odmítla vláda. Podle výsledků jednání schválila k předloze nesouhlasné stanovisko. Jurečkova novela je totožná s předlohou, kterou loni vláda předložila poslancům. Jediný rozdíl spočívá v tom, že Jurečka navrhuje, aby ji Sněmovna schválila ve zrychleném režimu již v prvním čtení. Novela má za cíl bránit škodám způsobovaným vysokou zvěří a má například elektronizovat mysliveckou evidenci.

Vládní předlohu obdrželi poslanci loni v červenci. Letos v červnu ji začali projednávat ve třetím čtení, které ale nestihli dokončit. Sněmovnu čeká v září poslední řádná schůze před volbami. Zákony, které nestihnou schválit, tzv. spadnou pod stůl, takže příští Sněmovně by je nejdřív musel někdo předložit a její poslanci by je pak začali projednávat od začátku. Ministr zemědělství Miroslav Toman doporučil k Jurečkovu návrhu zaujmout negativní stanovisko, kterým se nakonec kabinet řídil. Jeho úřad ho zdůvodnil tím, že k vládní předloze se při projednávání ve Sněmovně sešly pozměňovací návrhy vypracované z velké části ve spolupráci s ministerstvem, které podpořil i zemědělský výbor. Tyto návrhy pak podle MZe představují výrazný rozdíl proti původní podobě návrhu zákona. Jde například o podrobný popis elektronického Informačního systému myslivosti nebo o úpravy zpřesňující mimo jiné ustanovení o kontrole a evidenci ulovené a nalezené uhynulé spárkaté a ostatní zvěře. Do zákona se měla dostat také přechodná ustanovení týkající se loveckých lístků vydaných do 30. června 2023, jejichž platnost bude končit 1. ledna 2024. Výbor také podpořil určování plánů lovu podle škod na porostech. Novela má zjednodušit administrativu spojenou s lovem lesní zvěře. Jejím cílem je usnadnit redukci počtu přemnožené spárkaté zvěře, která ničí nové lesní porosty, a brání tak obnově lesů zasažených suchem a kůrovcovou kalamitou.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down