03.03.2003 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda odpustí povodňové půjčky

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) odpustí zemědělcům zhruba 809 milionů korun půjček, které dostali po povodních z let 1997 a 2002. Rozhodla o tom minulý týden vláda.

Podle ministra zemědělství Jaroslava Palase je důvodem tohoto kroku současná ekonomická situace resortu a nutnost částečného oddlužení zemědělských podniků. Zemědělci, kteří už část půjček splatili, dostanou tyto peníze zpátky. Prominutí se však nebude týkat dlužníků, kteří byli k 1. lednu v konkurzním řízení. Do této pomocí také nebudou zahrnuty ani subjekty, které mají k 1. únoru nevypořádané splatné závazky vůči státu. Podle vládního usnesení spolu s tím Pozemkový fond ČR promine PGRLF půjčku 750 milionů korun, kterou mu poskytl právě na pomoc zemědělcům postiženým záplavami. Celkové ztráty způsobené loňskou velkou vodou v resortu MZe činily asi 3,6 miliardy korun. Z toho škody asi za 1,16 miliardy korun se týkaly potravinářství.
Vláda také prodloužila novelou příslušného vládního nařízení ochranu domácího trhu s cukrem před dovozy, a to až do konce příštího roku. Ochrana má formu dovozních kvót, které omezují import se sníženým clem. Při dovozech nad tento objem uplatňuje ČR vysoké celní sazby. Opatření má chránit domácí cukrovarnictví před újmou, kterou mu mohou způsobit nadměrné dovozy cukru za nižší světové ceny. Toto ochranné opatření uplatňuje ČR už od března 1999 a jeho platnost měla skončit letos v březnu. Před zavedením dovozních bariér český trh s cukrem ovlivňovaly vysoké importy, což vedlo ke zvýšení zásob cukru a k poklesu jeho ceny. Po zavedení ochrany trhu začaly stoupat osevní plochy cukrovky i produkce cukru.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down