24.11.2020 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda odsouhlasila změny v evidenci chmelnic a certifikaci chmele

Pěstitelé chmele nebudou moci ve chmelnicích používat jako výsadbu nebo dosadbu vlastní sazenice, pokud neprojdou uznávacím procesem. To a další změny v evidenci chmelnic v novele zákona o ochraně chmele z Ministerstva zemědělství odsouhlasila včera vláda.

"Nebude již umožněna nová výsadba ani dosadba ve chmelnicích tzv. vlastní sadbou, která nebyla uznaná nebo vyrobená v odpovědnosti dodavatele (sadba standardní). Tím bude také zajištěna odrůdová pravost a čistota chmele, nezanedbatelný přínos bude i v pěstování ozdraveného chmele," uvedlo v důvodové zprávě ministerstvo. Nově se také bude muset hlásit dosadba chybějících rostlin v chmelnici, pokud půjde o dosadbu větší než desetina původního počtu sazenic. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) bude mít podle novely možnost zahajovat řízení o provedení aktualizace evidence chmelnic z úřední moci, nikoliv jenom po podané žádosti producentem chmele, jak to bylo doposud. Novela také zpřesňuje požadavky na podání žádosti o zařazení chmelnice do evidence chmelnic, která bude explicitně ze zákona neveřejná. Sklizňové plochy chmelnic proti loňsku klesly o 36,7 hektaru na 4966 hektarů. Loni činily 5003 hektarů, uvedl v létě ÚKZÚZ. Podle dřívějšího odhadu ústavu měla plocha klesnout až na 4947,4 hektaru. Chmelnice byly letos nově vysazené na 270,3 hektaru, proti loňsku jich přibylo o 22,3 hektaru.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down