Vláda odsouhlasila podporu ekologickým zemědělcům v iráckém Kurdistánu

Vláda v demisi odsouhlasila pokračování pomoci ekologickým zemědělcům v iráckém Kurdistánu, chce na ni dát 4,65 milionu korun. Cílem je podpora malých ekologických podniků. Projekt by měla realizovat Charita ČR. Předchozí projekt stál loni 3,6 milionu korun.

Současná potravinová produkce (Iráku) není dostatečná. Podle informací Organizace pro výživu a zemědělství ze září 2016 je v Iráku asi 1,8 milionu lidí, kteří musí dostávat akutní potravinovou pomoc, uvedlo v materiálu předkládající ministerstvo zemědělství.
V důsledku vysoké poptávky po potravinách roste podle ministerstva tlak na zintenzivnění zemědělské produkce. To je však často prováděno na úkor udržitelnosti s negativními dopady na životní prostředí. Zintenzivnění tak může krátkodobě zmírnit dopady současné krize, ale negativně se vrátí v následujících letech nebo výrazně ztíží zotavení se, uvedlo ministerstvo.
Český stát podpořil irácké zemědělce prostřednictvím charity už loni. Pomohl s konferencí o ekologickém zemědělství, které se zúčastnilo 130 lidí. Poté ve spolupráci s tamním ministerstvem zemědělství vzniklo osvětové video o ekologickém zemědělství, následovala mediální kampaň v televizních stanicích. Kurdští podnikatelé byli poté podpořeni při sestavení tržně realizovatelných podnikatelských záměrů. Podařilo se vypracovat 90 podnikatelských plánů, dodal úřad.
V iráckém Kurdistánu je podle ministerstva 850 000 vysídlených lidí utíkající před násilím v jiných částech Iráku. Dále se v tamní oblasti zdržuje 220 000 uprchlíků, hlavně ze Sýrie.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down