23.08.2021 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda odsouhlasila převod peněz z rozpočtu na škody po kůrovci a tornádu

Vláda dnes schválila přesun dvou miliard korun ze státního rozpočtu na odškodnění vlastníků lesů za sníženou cenu dříví kvůli přetlaku na trhu v souvislosti s kůrovcovou kalamitou. Vyčlenila také miliardu korun jako odškodnění zemědělcům po tornádu. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová. Na přesunu peněz se už domluvila s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem při jednání o rozpočtu Ministerstva zemědělství.

Celkově vlastníci lesů letos získají 3,6 miliardy korun jako kompenzace za propad cen dříví. Vedle schválených dvou miliard půjde ještě 1,6 miliardy korun z rozpočtových rezerv resortu zemědělství. Celková výše náhrady je ale podle Sdružení vlastníků obecných a soukromých lesů ČR (SVOL) nedostatečná, organizace požadovala jenom pro nestátní vlastníky lesů 6,7 miliardy Kč. V letošním roce jsou peníze určené na kompenzace za rok 2020.

Peníze by měli lesníci použít hlavně na obnovu lesa po kůrovcové kalamitě. Loni vysázeli rekordních 128,5 milionu listnatých stromů, jehličnatých pak bylo vysázeno 77 milionů. Obnoveno bylo zhruba 40 tisíc hektarů lesa.

Škody způsobené nízkou výkupní cenou kůrovcového dříví a předčasnou těžbou porostů loni dosáhly 44 miliard Kč, odhadl v únoru think tank Czech forest. Kůrovec podle něj loni napadl 35 až 40 milionů metrů krychlových dřeva. Podle oficiálních údajů Českého statistického úřadu těžba dříví loni v ČR dosáhla rekordních 35,8 milionu metrů krychlových. Meziročně se tak zvýšila o 9,7 procenta, uvedl na konci května.

Bouře s kroupami a tornádem zasáhla Břeclavsko a Hodonínsko poslední červnový čtvrtek. Vyžádala si šest životů. Poničila 1200 domů, z toho kolem 200 muselo jít k zemi. Zničené zůstaly například i školy, sportoviště, auta a zeleň. Škody tehdy způsobily bouře také v Ústeckém kraji.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down