Vláda odvolala tajemníka na MZe Jana Sixtu kvůli porušení služební kázně

Vláda schválila návrh ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) na odvolání státního tajemníka Jana Sixty k 31. červenci. Uvedl to mluvčí resortu Vojtěch Bílý. Podle Deníku N je oficiálním důvodem odvolání kázeňské provinění, Sixta se ale zároveň pokoušel svému odvolání zabránit a obejít rozhodnutí ministra.

O důvodech odvolání Sixty informoval už v pondělí server Aktuálně.cz, který má materiál požadující jeho odvolání k dispozici. Nekula v něm uvádí, že se Sixta dopustil jednání, kterým "narušil důstojnost své funkce a ohrozil důvěru v jeho nestranné, odborné a spravedlivé rozhodování a které zároveň naplňuje znaky porušení služební kázně zvlášť závažným způsobem". Státní tajemník musí mít k výkonu své funkce bezpečnostní prověrku na stupeň tajné a Sixta měl v květnu požádat náměstka ministerstva vnitra, aby nároky na bezpečnostní osvědčení na jeho pozici snížil. Nově by mu poté stačilo být prověřený na nejmírnější úroveň.  Podle serveru o tom ale neinformoval Nekulu a porušil tím služební předpis a zákon o ochraně utajovaných informací. Snížení bezpečnostní prověrky měl také odůvodňovat tím, že prověrka na stupeň tajné pro jeho funkci není nutná. Nekula to ale považuje za účelové jednání, protože Sixta se dozvěděl, že mu bezpečnostní úřad chce prověrku na stupeň tajné odebrat a tím by musel jako tajemník skončit. Policisté v kauze údajné korupce při IT zakázkách letos na jaře zadrželi Sixtu a další dva lidi. Podle médií spolu se Sixtou podezřívají vedoucího odboru informačních a komunikačních technologií na ministerstvu zemědělství Olega Blaška a bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). V kauze zatím nebyl nikdo obviněn.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down